ErgenlikMakaleler

Ergenlik Sorunları ve Uyuşturucu Üzerine

  1. Günümüzde ergenler en çok hangi sorunlarla karşı karşıya?

 

Günümüzde ergenler en çok istedikleri şeylere çok çabuk ve zahmetsizce ulaşma ile karşı karşıya. Bu sadece alkol/uyuşturucu/uyarıcı değil, aynı zamanda ilişkilerle de ilgili. Hal böyle olunca dürtü kontrolü, arzu ve isteklerin ötelenebilmesi öğrenilememiş oluyor. Bu da zaman içinde bağımlılık dâhil birçok soruna temel teşkil ediyor

 

  1. Önceki nesillere göre ergenlik döneminin daha yoğun ve sorunlu yaşanmasının sebepleri nelerdir?

İnternetin getirmiş olduğu kolaylıklar olduğu gibi bir takım sorunları da beraberinde getirdi. İnsanlar birbiri ile çok daha hızlı haberleşiyor, sürekli irtibat halinde kalabiliyor, birbirinin ne zaman nerede kiminle neler yaptığını kolayca takip edebiliyor. Bir taraftan her şeyden haberdar olan ergenler, öte yandan duyguları yüzeysel yaşamakta. Söyledikleri ile hissettikleri birbiriyle her zaman tam anlamı ile örtüşmemektedir. Öte yandan toplumun giderek bireyi ön plana çıkarması, tüketimi, hazzı ve “anı yaşama”yı ön plana çıkarması, “biz” den ziyade “ben” e odaklanması, aile mevhumunun arka plana atması da günümüz ergenlerin bu dönemi daha yoğun ve sorunlu yaşamalarına neden olduğu düşünülebilir.

  1. Ebeveynlerin bu sorunların üstesinden gelebilmesi için nasıl bir yaklaşım içinde olmaları gerekir?

 

Her şeyde önce belki de şunu belirtmek gerekir ki, son yıllarda bireyselleşme had safhada. Aynı zamanda aile içi iletişim hemen hemen yok denecek kadar azalmıştır. Bu nedenle öncelikle ebeveynler kendilerine aile içi iletişiminin ne durumda olduğunu, aile için ayırdıkları vakti ne kadar kaliteli ve etkin kullandıklarını sormaları gerekir

 

  1. Sizce psikologların, psikiyatristlerin bu kadar yoğun çalışmasının sebebi günümüzde psikolojik sorunların daha yoğun olmasından mı yoksa insanların olaylara daha bilinçli ve bilimsel yaklaşmasından mı?

Her ikisi de geçerli

  1. Biliyoruz ki uyuşturucu kullanımı da oldukça yoğun bir biçimde artıyor. Bazen bir kereden bir şey olmaz diyerek uyuşturucuya alıştırmaya çalışan kişiler olduğu gibi bazıları da sadece meraktan kullanıyor? Bunu engellemek mümkün mü?

 

Bağımlılık bir beyin hastalığıdır ve birey dünyaya geldiğinde bağımlılığa yatkınlıkla doğar. Fakat kimin yatkın olduğunu önceden kestirebilmek imkânsızdır. Bu nedenle tıpkı rus ruletinde olduğu gibi silahın kimde patlayacağı tamamen şansa bağlı. Bir kişi dener bir şey olmaz, başkası dener bağımlılığa ilk adımını atmış olur. İşi şansa bırakmamak lazım.

 

  1. Uyuşturucu kullandığını öğrendiğimiz çocuğumuza nasıl yaklaşmalıyız? Bu konuda yardımcı olacak merkezler var mı? Ve bu yardımlar nelerdir?

 

Öncelikle panik yapmayın, kendinizi ve/veya çocuğunuzu suçlamayın. Sadece anlamaya çalışın. Karşınıza alıp kaygılarınızı ve endişelerinizi paylaşmak ve neden madde kullandığını öğrenmeye çalışmak bir seçenek olabilir. Yargılamak, öğüt vermek, tehdit etmek, bağırmak ve dövmek işe yaramaz, aksine iyice işi zorlaştırır. Burada belki kilit cümle şudur “biz senin madde kullandığını anlıyoruz ama onaylamıyoruz”. Çünkü anlamak veya anlamaya çalışmak onay vermek anlamına gelmez.

Dr. Serdar Nurmedov

Dr. Serdar Nurmedov

Türkmenistan/Daşoğuz'da 1976 yılında doğdu. 1996 yılında Trabzon Kanuni Anadolu Lisesini bitirdi. Aynı yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 2002 yılında tıp doktoru diplomasını aldı. 2003-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalında üst ihtisasını yaptı.

Halen NPİstanbul hastanesinde klinik şefliğini yapmakta. Alkol-Madde Bağımlılığı, Bellek İşlevleri ve Nöropsikiyatri özel ilgi alanlarıdır

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir