GenelMakaleler

Geleceğin elinden tutun! Nasıl mı?

Türkiye’ nin içe kanayan yarası çocuk istismarının önüne geçmek amacıyla yola çıkan Haydi Tut Elimi Derneği, çalışmalarıyla takdir topluyor!

Haydi Tut Elimi Derneği Başkan Yardımcısı sayın İlknur Demir ile yaptığımız samimi söyleyişide derneğin faaliyetleri hakkında konuştuk…

İlknur Demir kimdir?

Haydi Tut Elimi Derneği’nde Başkan Yardımcısı ve Basın-Halkla İlişkiler Komisyon Başkanlığı görevini yürütüyorum. Aynı zamanda üç çocuk annesi ve ülkesinin çocuklarını düşünen sorumlu bir vatandaşım.

Bu işe başlama hikayenizden biraz bahsedermisiniz…

Dernek çalışmalarından evvel ağırlıklı olarak çocuklarımın eğitimi ile ilgileniyordum. Bu nedenle de çocuklarla hep ilgiliydim. Yabancı uyruklu, dünyanın birçok ülkesinden çocukları Türkiye’de ağırladım. Bu kadar ilgiliyken, bir gün yakın bir arkadaşım beni Çocuk Esirgeme Kurumu’na götürdüğünde çok etkilendim. Neden ben burada çalışmıyorum, diye kendimi sorguladım. Aslında o gün benim için dönüm noktasıydı… Bunun üzerine Çocuk Esirgeme Kurumu’nda gönüllü olarak görev almak istedim ve başladım.

Haydi Tut Elimi Derneği ile nasıl tanıştınız?

2010 yılında bir kaç gönüllünün desteğiyle kurulan Haydi Tut Elimi Derneği, Dünya’nın ve Türkiye’nin önemli sorunları arasında yer alan ihmal, istismar ve şiddete maruz kalan çocuklarla yakından ilgilenmek amacıyla kurulmuş. Dernek bu çocukların rehabilite edilmesi, mesleki ve kişisel eğitimlerle geleceğe hazırlanması ve bu konuda toplumun bilinçlenmesi için çalışmalar yapıyor. Çocuk Esirgeme Kurumu’nda çalışmalar yürütürken Derneğin Fahri Başkanı Sayın Valimizin eşi Gül Mutlu hanımefendi ile görüşerek beni kurumlarda kalan 08-18 yaş arası mağdur, ihmal edilmiş, ailesi ile yaşama şansı kalmamış, istismara uğramış kız çocukları için kurulan Haydi Tut Elimi Derneği’nde görev üslendim. Tabii ki sorumluluğu büyük olan bir görevdi. Ancak endişelendiğim gibi bir tablo çıkmadı. Bu çocuklarımız o kadar samimi o kadar sıcak ve masumlardı ki böyle bir görevde olduğum için hep mutluluk ve gurur duydum.

Dernekte size yardımcı olan birileri oldu mu? Başka kimler çalışıyor?

Haydi Tut Elimi Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana şiddet ve istismara maruz kalmış çocuklara hayata tutunmaları adına ikinci bir şans vermek için çalışıyoruz. Bunun yanında 18 yaşını doldurduğu için esirgeme kurumundan ayrılmak zorunda olan gençlerin de topluma tutunmalarına yardımcı olmak ve yalnız kalmalarını engellemek de derneğimizin çalışmaları arasında yer alıyor. Derneğimizin başkanlığını Prof. Dr. Nevzat Tarhan yürütüyor. Derneğimiz bugüne kadar 20 çocuğa sahip çıkarak onları yeniden sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırdırdı. 4 yıllık bir emek ve gayretle ve derneğimizde çalışan insanların samimi özverileriyle bu günlere gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Daha gidecek çok yolumuz var. Dernek çatısı altında çalışan tüm arkadaşlarımızla birlikte birbirimizden aldığımız destekle daha da güzel sonuçlara ulaşacağımıza gönülden inanıyorum .

Böyle bir projenin içinde yer aldıktan sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Böyle bir projede bulunmak beni çok mutlu ediyor. Toplumun gizli kalmış bu kanayan yarasına bir nebze olsun faydamın olması ve bu anlamda birilerine örnek oluyorsam ne mutlu bana…

Tüm toplumun bireysel sorumluluk borcu olan bu hayatlar maalesef pek çok kişi tarafından görmezden geliniyor, duyulmak, bilinmek istenmiyor. Oysa ki bu davranışlara maruz kalan çocuklarımız için kaybedilecek her dakika büyük önem taşıyor. Benim haberim yoktu, öğrendim. Şimdi diyorum ki; artık sizler de öğrendiniz… Bu çocuklar hepimizin ve onlar için yaptığımız tüm çalışmalar sağlıklı bireyler ve sağlıklı bir toplum için yatırımdır.

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ediyorum… Sözlerimi bir atasözüyle bitirmek istiyorum,

“Dede erik yerse torununun dişi kamaşır”

Yarınlar için herkesi yanımızda görmek istiyoruz. Haydi bir elden de siz tutun… Gelin birlikte çocuk gelinlere, çocuk annelere, bu kanayan yaraya ‘dur’ diyelim.

Derneğimize destek olmak isteyen okurlarınız için hesap numaramız:

Haydi Tut Elimi Derneği Ziraat Bankası Bahçelievler Şubesi / IBAN TR 470001000871567951555001

Bazı rakamlar

• İstanbul’da, 18 yaş altında yaklaşık 4 milyon çocuk bulunuyor

• Polis kayıtlarına göre 2011 yılının on aylık diliminde yaklaşık 23 bin çocuk hakkında, mağdur veya bir suçun şüphelisi olarak adli ve idari işlem yapılmıştır.

• Son 3 yılda, yaklaşık 3500 ‘ü cinsel istismar mağduru olarak polis birimlerine ulaşmıştır.

• Fiziksel şiddetle ilgili olarak 6500 ‘ün üzerinde çocuk hakkında mağdur sıfatı ile adli işlem yapılmıştır.

• Son 3 yılda çocukları hedef alan 120 cinsel istismar, 600 fiziksel şiddet vakası, aile içinde gerçekleşmiştir.

• Son 3 yılda İstanbul’daki polis birimlerinde 10 bin çocuk hakkında narkotik madde bulundurmadan dolayı adli işlem yapılmıştır.

Haydi Tut Elimi Derneği Hakkında

2010 yılında bir kaç gönüllünün desteğiyle kurulan Haydi Tut Elimi Derneği, Dünya’nın ve Türkiye’nin önemli sorunları arasında yer alan ihmal, istismar ve şiddete maruz kalan çocuklarla yakından ilgilenmek amacıyla kuruldu.

Haydi Tut Elimi bu çocukların rehabilite edilmesi, mesleki ve kişisel eğitimlerle geleceğe hazırlanması ve bu konuda toplumun bilinçlenmesi için çalışmalar yapmaktadır.

http://www.kadiningazetesi.com/haberler/gelecegin-elinden-tutun-nasil-mi/42549/2

İlknur Demir

İlknur Demir

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir