Makaleler

Uyuşturucu’dan Kurtulmanın Yolları

Öncelikle, piyasada “bonzai”, “jamaican” vs. gibi bilinen uyuşturucu maddelerin birer potpuri  olduğunu unutmamak gerekiyor. Genellikle 3 gramlık ambalajlarda satılan bu potpurinin içinde esas etkiyi oluşturan çeşitli sentetik kannabinodilerin yanı sıra sentetik opiadlar, vitamin E, tokoferol ve üreticinin eklemek istediği herhangi bir madde olabilir. Bu durumda  her torbacının “malı” farklıdır denebilir.

2011 yılında sentetik kannabinoidlerle ilk röportajı verdiğim günlerde “ 2-3 yıl kullanımının ölüme sebep verdiği” neden söz ettiğimi hatırlıyorum. Gerek, araya giren zaman, gerekse zaman içinde ambalaj içeriğinin giderek daha karışık ve toksik olmaya başlaması maalesef son günlerde ölümle sonuçlan olguların giderek artmasına sebep olmaktadır.

Bugün, haz peşinde olan, beklemeyi bilemeyen, her şeye hemen o anda ulaşmak isteyen her şeyi hemen tüketen jenerasyonun bu tür uyuşturucu maddeler açısından büyük bir risk altında olduğunu belirtmek gerekir. Bir diğer risk faktörü ise parçalanmış ailelerdir. Aile içi iletişimin bozulduğu, etkin ebeveynlikten yoksun aileler de bir diğer risk faktörüdür. Okul ve çevresindeki risk faktörleri ezelden beri bilinmekle birlikte, bu tür uyuşturucu maddelerle karşılaşma yaşı giderek düşmektedir.

Tüm dünyada bilindik uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin üretimi ve kaçakçılığı giderek zorlaşması fiyatlarının artmasına sebep olmakta. Öte yandan üretimi ve dağıtımı nispeten daha kolay olan yeni kimyasal içerikli uyuşturucu maddelerine yönelimi arttırmaktadır.

 

Madde kullandığını nasıl anlayabiliriz?

-alışkanlıklarının değişmesi

-gece uykusunun bozulması

-sinirlilik-öfke ve tahammülsüzlüğünün artması

-özellikle sentetik kannabinoid kullanımı sonrası tatlı yeme ihtiyacı arttığından yeme alışkanlıklarının değişmesi

-giyim kuşam, saç şekli, kullanılan dilin değişmesi

-unutkanlıklar, dalgınlıkların başlaması, uyaranlara uygun olmayan yanıtlar vermesi

-gözlerinde kızarma

Bu belirtilerin bir veya daha fazlası görülmeye başlandığında aileler dikkat etmeliler.

 

Uyuşturucu kullandığından şüphelendiğimizde ne yapmalıyız?

Öncelikle panik yapmamalıyız, çünkü yanılıyor da olabiliriz. Onunla uygun bir zaman ve uygun koşullar altında konuşmayı deneyin. Konuşurken “ben” dilini kullanın. Dinleyin, yargılamayın, anlamaya çalışın, anlamaya yönelik sorular sorun. Öğüt vermeyin. Onu anlamak, onaylamak anlamına gelmiyor.  Tedavi için yüreklendirin. Sizin bu konuda uzman olmadığınızı, bir uzmandan görüş almanın sağlıklı bir yol olacağını vurgulayın. Onunla tartışmayın.

 

Sentetik kannabinoidlerin tedavisi var mıdır?

Evet. Diğer uyuşturucu maddelerin olduğu gibi, sentetik kannabinoidlerin de tedavisi mümkün. Ne kadar erken başvurulursa, beyin ve beden o kadar az zarar görmüş olur. Tedavide ilk haftalarda yatarak tedavi görmek akılcı bir yaklaşımdır. Yatarak tedavide yoğun detoksifikasyonun yanı sıra nöropsikolojik taramanın da yapılması hedeflenir. Bununla birlikte bireysel ve grup terapileri ile nüksü önlemeye yönelik çalışmalar yapılır. Hastanede yatarak tedavi devam ederken gerektiği takdirde aile eğitimi, çift terapilerine de başlanır.  Devamında ayaktan tedavi ile tedavinin 12 aya tamamlanması planlanır. Ayaktan tedavide kişinin sosyal çevresinin değiştirmesine, meslek sahibi değilse meslek edinmesine, çalışmaya başlanmasına, aile içi iletişimini düzeltmesine, yeni alışkanlıklar edinmesine yardımcı olunur.

 

Son olarak; unutulmamalıdır ki, sentetik kannabinoidler olduğu kadar diğer uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele önemlidir. Bu tür maddelerle mücadele bakanlıklar üstü bir yapılanma ile tüm birimlerle, tüm bakanlıklarla koordineli çalışmayı ve tek elden yönetilmeyi gerektirir. Acilen ruh sağlığı yasası ve uyuşturucu ile mücadele eylem planı yürürlüğe sokulmalı. Günü değil, nesilleri kurtarmayı hedef olarak seçmeliyiz.

 

Dr. Serdar Nurmedov

Dr. Serdar Nurmedov

Türkmenistan/Daşoğuz'da 1976 yılında doğdu. 1996 yılında Trabzon Kanuni Anadolu Lisesini bitirdi. Aynı yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 2002 yılında tıp doktoru diplomasını aldı. 2003-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalında üst ihtisasını yaptı.

Halen NPİstanbul hastanesinde klinik şefliğini yapmakta. Alkol-Madde Bağımlılığı, Bellek İşlevleri ve Nöropsikiyatri özel ilgi alanlarıdır

6 Yorum

 1. samet FİDAN
  24 Kasım 2015 at 10:18 — Cevapla

  gerçekten kurtulmak isteyenler ankara keçiörende elif hnm’ı arayabilirler. tıp merkezinde çip takıyorlar ve kesin çözüm oluyor.
  vücuduna çip taklınca bir daha uyuşturucu kullanamıyorunuz. çünkü keyif almıyorsun uçmuyorsun miden bulanıyor öğürüyorsun daha bisürü bisürü şey
  oluyo ama uyuşturucu beklediğin etkiyi yapmıyor!!! elif ablanın numarası 546 5664869 bana yardımcı oldu sizede olacak…
  Allah yardımcınız olsun.

 2. semih pakan
  4 Aralık 2015 at 17:01 — Cevapla

  bu illetten kurtulmanın tek yolu çip (palet veya implant da deniyo)taktırmaktır bence. ben ankara keçiörende bilgi tıpmerkezinde taktırdım ve kesinlikle _
  kullanım bitti diyebilirim. takıldıktan sonra uyuşturucu ne keyif veriyor nede kafa yapıyor. tabi birazcık da olsa irade olacak!!
  elif hnm var arayın size de yardımcı olur 546 5664869

 3. pelin
  27 Şubat 2016 at 16:28 — Cevapla

  Arkadaslar ben kullanmiyorum ama esim kullaniyorDU. kurtulmak mumkun degil diyenlere inanmadim tam 5 yil her turlu zorluga maddi zorluklara katlandim esim krizdeyken madde bulmasina bile yardim ettim kendimden tiksindim ama pes etmedim esimle beraber savastim suan 4 aydir madde diye birsey hayatimizda yok. Eger bu illetle mucadele eden kurtulamayan varsa size tavsiyem oncelikle sabir en yakin arkadasiniz olacak ve kesin birakmaya kararli olcaksiniz. Hastanede bir hafta tedavi gorup palet mutlaka taktiracaksiniz biz balikli rum hastanesine gittik bir hafta esimle beraber refakatci olarak kaldim cikarken palet taktirdik ve doktorun verdigi ilaclari aldik tedaviye toplamda 5.500 tl gitti. Malesef tedavi pahali ve para yoksa MALESEF gencler bataktan cikamiyor. Hastaneden ciktiktan sonra ilk is esimin telefon numarasini degistirip Baska bir sehirde yasamak icin yoka ciktik (onceden ayarlanmisti hersey) ve memlekete hala gitmedik arada esim madde icin huzursuz olugu zaman iki uc bira icip uyudu. Artik normal bir insan gibi calisiyor erken uyuyor ve en onemlisi sayginligini kazaniyor. Eger madde kullaniyorsaniz veya yakininiz kullaniyorsa mutlaka tedavi olup palet taktirin ve KARARLI bir sekilde hastaneye gidin ve tedavi surecinde pes etmeyin. Eski arkadaslarinizlada asla gorusmeyin ben herseyi goze alarak esimin arkadaslarini tek tek uyardim aramasinlar diye. yasamak icin bisey kullanmaniza gerek yok kararli olun ve kurtulun

  • fatima
   26 Temmuz 2017 at 07:40 — Cevapla

   Pelin hanim,
   Benim oglum 28 yashta, 2 senedir esrar bagimlisi okdu, hayati tum ailemize zehir etti. Eshiniz hangi hastahanade tedavi oldu, lutfen yazarmisiniz?
   Benim hastahane ile konushshub, cip taktirmanin esrardan kurtulmaya bir faydasi varmi deye sormam gerekiyor. Bir umut varsa Amerikadan Ankaraya gele bilirim. Oglum gozumun onunde mahv oluyor. Lutfen bana hastahane ve doktor bilgilerini yazin.
   Onceden teshekkur ederim

 4. Gul
  3 Ocak 2017 at 10:06 — Cevapla

  Hangi hastanede tedavi oldunuz mumkunse numaranizi verebilirmisiniz goruse bilirmiyiz benimde oglum 24 yasinda hayatinin baharinda gozumun onunde tukeniyor

 5. Metin
  1 Eylül 2017 at 09:10 — Cevapla

  Mrb bénin kardesim madekulaniyor ne kulandigini bilmiyorum duzenimizi bozuyor biniou nasil tedavi Ederiz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir